W pierwszych latach życia dziecka otaczający świat jest dla niego fascynujący
i tajemniczy. Maluch obserwuje przedmioty i zjawiska, poznaje relacje między ludźmi, uczy się, co jest w życiu ważne. W tych poszukiwaniach potrzebuje przewodnika – tę rolę znakomicie pełnią książki, wspierając dziecko w odkrywaniu
i zrozumieniu świata.

Pomóżmy dziecku zaprzyjaźnić się z książką
już od najmłodszych lat!

Co zrobić by wyrobić w dziecku nawyk czytania?

 1. Stwórz dziecku sytuację, w której może popisać się tym, ile już potrafi
 2. Chwal je nawet przesadnie, za to, co już umie;
 3. Znajdź czas każdego dnia – choć 15 minut – na to, by czytać głośno dziecku: pamiętaj dzieci uwielbiają słuchać wiele razy tej samej bajki czy opowiadania.
 4. Czytając dziecku bierz je na kolana i przytulaj: czytanie będzie kojarzone
  z miłością i ciepłem.
 5. „Świeć” przykładem i pokazuj dziecku, że czytasz z przyjemnością.

Bajka wspiera rozwój emocjonalny dziecka
Kontakt z bajką czytaną przez rodzica to jeden ze sposobów na radzenie sobie z takimi emocjami, jak gniew, strach, smutek i radość. W towarzystwie dorosłego łatwiej te uczucia nazwać i oswoić. A ich przeżywanie ułatwia rozmowa z dzieckiem. Wielokrotne czytanie tych samych bajek wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i odwagę.
Dziecko pociągają strachy świata bajek, a słowa baśni „za siedmioma górami, za siedmioma lasami” wzmagają jego ciekawość. Jednak najważniejsze dla niego jest poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko zna zakończenie bajki, czuje się pewniej. Za każdym razem, gdy ponownie powraca do treści bajki, coraz bardziej się z nią oswaja i nabiera większej pewności siebie, gdyż przezwyciężyło początkowy strach. Dzięki temu, jeśli w życiu zetknie się z trudną sytuacją, łatwiej będzie mu rozbudzić w sobie wewnętrzną odwagę.

Utożsamianie z ulubionym bohaterem.
Słuchając bajek, maluchy z dziecięcą wrażliwością poszukują postaci godnych naśladowania, pragną identyfikować się
z ich odwagą, dobrocią, wewnętrznym pięknem. Dzięki temu kształtują w sobie pozytywne cechy.

Bajka uczy koncentracji uwagi.
Kontakt z książką wymaga od dziecka skupienia. Dzięki ciekawości, jaką wzbudza bajka, wzmaga się zdolność koncentracji uwagi. Zdolność skupiania umysłu na jednej czynności to cecha bardzo przydatna w życiu.

Jakie książki należy wybierać dla najmłodszych?
Wybieraj książki które:

 • uwrażliwiają na dobro, piękno krajobrazów, pomoc innym,
 • posiadają pozytywne przesłanie moralne,
 • bawią i inspirują,
 • pobudzają wyobraźnię, zdolności językowe i twórcze,
 • są bogato ilustrowane,
 • mają prosty i czytelny tekst, napisany poprawną polszczyzną.

Co zrobić, aby dziecko polubiło książki?

 • Okaż entuzjazm, gdy czytasz bajki dziecku.
 • Czytając baw się razem ze swoją pociechą.
 • Chwal i podziwiaj za każdy dobry sposób korzystania z książki.
 • Jeśli maluch woli przekładać kartki lub wskazywać ilustracje, daj mu czas. Najważniejszy jest kontakt z książką.