










































Innowacja sensoryczna „W krainie zmysłów- Sensoraki”- listopad
Temat: „Sensoryczne tablety- pożegnanie Jesieni”





























































Realizacja Kompetencji Kluczowych „Świadomość i Ekspresja Kulturowa” – Listopad
Temat: „Zaginione zawody- garncarstwo”- zapoznanie dzieci zawodem garncarza, etapami tworzenia ceramiki i właściwościami gliny.





























Dziś niebieskie smoki poznały buraczka, jego właściwości, rodzaje i potrawy jakie można z niego zrobić. Dzieci spróbowały buraka gotowanego, frytek, soku i placuszków. Było zdrowo i pysznie 🙂







































Teatrzyk pt.: „Bajka o Smoku Wawelskim”





























































Jesienne warzywa- zajęcia dydaktyczne z elementami sensorycznymi, próbowanie warzyw na surowo, gotowanych i pieczonych. Było smacznie, zdrowo i kolorowo
















W październiku adekwatnie do pory roku zajęcia sensoryczne odbyły się z darami jesieni angażując różne zmysły. Dzieci rozpoznawały po kształcie kasztany, szyszki, żołędzie, orzechy i liście następnie je posegregowały i przeliczyły. Dzieci postanowiły stworzyć jesienną orkiestrę gdzie zamiast instrumentów główną rolę odegrały jesienne skarby- można było słychać bez końca. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną z wykorzystaniem liści, kasztanów i farb- nie jedna pani jesień chciałaby taki szal.

















Dzień Chłopca
















„SENSORAKI- W krainie zmysłów”- Innowacja sensoryczna
We wrześniu niebieskie smoki wzięły udział w pierwszych zajęciach sensorycznych. Tematem dzisiejszych zajęć były wspomnienia z wakacji gdzie dzieci za pomocą dotyku i węchu rozpoznawały pamiątki wakacyjne: trawa, patyki, kamienie, muszle, igły świerku, piasek i szyszki. Następnie utworzyły ścieżkę sensoryczną i odważne dzieci przeszły na boso. Zabawy nie było końca :).












Znajdziesz ją na skrzydełkach czerwonej biedronki. nad i postawisz, i na końcu zdania.
Może być oczkiem na głowie misia, albo okruszkiem podczas śniadania.
Zdobi geparda, a nawet jelenia, na sukni mamy w groszek się zamienia.
Może być kleksem, znakiem, tatuażem, na zwykłej kartce przepięknym obrazem.
Malutka – raz pojawia się, raz znika, razem z farbami koziołki fika.
Latem na niebie, na ulicy wieczorem, staje się gwiezdnym, świetlistym tworem.
Maleńka – prawie jak pyłek, który lecąc zgubił też mały motylek.
Maciupka, ale jednak duża, bo gdy są trzy to wszystko wydłuża.
Czy wiesz gdzie jeszcze możesz ją spotkać? Czy wiesz o czym mowa? To właśnie… kropka!
I kolejny Piknik Rodzinny za nami. Ten odbył się pod hasłem „Bo najlepiej jest z Rodziną”. Choć pogoda nieźle nas wystraszyła popołudniową ulewą. Na szczęście nasze zamówienie na pogodę nie zostało anulowane. Każda grupa włożyła swój niepowtarzalny wkład w występ dla rodziców, dzieci zaprezentowały się znakomicie. Po występach na gości czekały różne atrakcje: dmuchane zamki, spotkanie z Policją, Strażą Pożarną i Strażą Miejską. Można było pomalować sobie buźkę, dostać zwierzątko z balonika, wziąć udział w zawodach sportowych, albo kupić los w loterii. Była wata cukrowa, popcorn, a jeśli ktoś zgłodniał, mógł posilić się w kawiarence kiełbaską, pysznym ciastem, albo smakołykami na stoisku z daniami ukraińskimi. A – bo tegoroczny Piknik miał też ważną ideę jaką była integracja z Ukrainą. Dlatego też wszyscy razem mogli śpiewać, bawić się na przykład robiąc wspólnie flagi obu narodów, korale w barwach narodowych czy układać puzzle.
Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym Piknik się odbył – Kochani, dziękujemy że jesteście z nami!!!
.
.
Dzisiaj znowu odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Tym razem dzieci uczestniczyły w zajęciach „Cztery pory roku -wiosna”. Na warsztatach dzieci poznały zwyczaje związane z nadejściem wiosny, sprawdziły gdzie można szukać kwitnących w kwietniu kwiatów oraz na ile sposobów może być umajony świat w maju. Przedszkolaki testowały tradycyjne sposoby przywoływania wiosny, samodzielnie oddzielały ziarno od śmieci, szukały zwiastunów Wiosny, a zaglądając do wiejskiej chaty dowiedziały się co sprawiało, że wiosna do naszych przodków szybciej nadchodziła. Na zakończenie zasiały zboże, które zabrały do przedszkola. Opiekujemy się nim i czekamy aż wzejdzie!
.
..
..
..
Spektakl „Dorotka po drugiej stronie tęczy” jest piękną opowieścią z kręgu wielkiej klasyki dziecięcej o przyjaźni i szukaniu wiary w siebie. Przygody Dorotki i jej przyjaciół to podróż w zaczarowanej krainie wyobraźni, ale też okazja do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze.
Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem, a szacunku do niej powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat – to również pokazuje przedstawienie. Kształtując wrażliwość dziecka na piękno natury, chronimy środowisko i dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń.
Dzieci uczą się najłatwiej i najszybciej, dlatego poprzez odpowiednią edukację można wyrobić w nich właściwe postawy wobec własnych słabości, wobec drugiego człowieka, a także wobec środowiska, w którym żyją.
.
.
Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
24 kwietnia w naszym przedszkolu, z okazji Dnia Ziemi każda grupa przygotowała piosenkę o ekologii lub o Ziemi oraz wykonała plakat obrazujący jeden z kontynentów. Niebieskie Smoki wykonały plakat z Afryką.
.
.
..
Oto nowe wyzwanie przed nami. Spokojnie – dajemy radę!
.
.
Dnia 12.04.2023 r, grupa III i VIII wybrała się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Dzieci wzięły udział w warsztatach „Jak to działa”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, na przykład czy dom może funkcjonować bez prądu czy podnoszenie ciężarów zawsze wymaga wysiłku, albo jak skłonić mechanizmy do działania. Poznaliśmy to, jak ludzie z dawnych czasów wprawiali w ruch mechanizmy z jarmarków i wiejskich warsztatów. Były eksperymenty z kołami, przekładniami i dźwigniami.
Było super!!!
.
.
Życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt!!!
.
.
Do kurczaczków dołączyły zajączki wielkanocne.
.
.
..
Czerwone światło stój,
zielone światło idź,
na żółtym świetle zawsze czekaj
tak już musi być!
.
.
..
..
Dzisiaj witaliśmy Wiosnę. Pomarańczowe Smoki przygotowały na tę okazję wesołe przedstawienie.
.
.
..
Dzisiaj mieliśmy bardzo miłego gościa – odwiedziła nas mama Antosia, która jest dietetykiem. Przygotowała dla nas warsztaty „Rola śniadań w diecie przedszkolaka”. Dzięki tym warsztatom nauczyliśmy się wielu ciekawych i ważnych rzeczy. Wiemy już, jak ważne jest zdrowe odżywianie, a zwłaszcza zjedzenie pełnowartościowego i zdrowego śniadania. Bo śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia!
.
.
..
..
..
..
..
..
„Dziś dla Babci słońce mamy
i całuski dla Dziadziusia,
dziś życzenia wnuczek składa
i piosenki śpiewa wnusia!”
.
.
Jeszcze z pomocą, ale wycinanie idzie nam coraz lepiej!
.
.
To nie było żadne Muzeum Iluzji – to była najprawdziwsza Kraina Czarów!!!
Bawiliśmy się wspaniale!
.
.
..
..
Dzisiaj w przedszkolu była uroczysta Wigilia – dzieci z wszystkich grup zjadły obiadek przy wspólnym stole. Śpiewaliśmy też świąteczne piosenki i kolędy, składaliśmy sobie życzenia.
Wam wszystkim Kochani także życzymy
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
..
Wesołych Świąt!!!
.
Dziękujemy Kochani Rodzice!!!
.