Festiwal recytatorski – Granatowe Smoki 08.05.2024.

Festiwal Recytatorski już za nami, ale dobre wrażenia po nim wciąż żyją. Granatowe Smoki reprezentowali: Zuzia z wierszem „Kaczka Dziwaczka”, Nikodem z wierszem „Na Wyspach Bergamutach” oraz Szymon z wierszem „Słoń Trąbalski”. Wszyscy wypadli wspaniale wzbudzając podziw zebranych.

Serdecznie gratulujemy!!!

.

.

Dzisiaj byliśmy w bibliotece. Pani przeczytała nam bajkę o Nikodemie i jego przyjaciołach, którzy segregowali śmiecie. Naszym zadaniem było posegregować odpady do odpowiednich pojemników. Poszło nam znakomicie!

.

.

Miły gość – Motylek 11.04.2024.

Dziś w ogrodzie bawił się z nami bardzo przyjazny motylek – mieliśmy wrażenie, że nie bał się nas, chętnie przylatywał do dzieci. Byliśmy ostrożni w kontaktach z nim, aby nie uszkodzić jego delikatnych skrzydełek. To było miłe doświadczenie.

.

.

Wyjazd do teatru na przedstawienie „Królowa Śniegu” 26.03.2024

Baśń Andersena „Królowa Śniegu” to piękna opowieść, która zaprowadziła nas do świata śnieżnych pałaców i spełniających się snów. Wraz z Gerdą szukającą Kaja, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw, odwiedziliśmy eteryczną krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki i zmierzymy się ze złowrogimi zbójcami. Wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę miłości.

.

.

Jak się czujesz, pani Wiosno?

Czy już nowe pączki rosną?

Czy już trawa rozpędziła się do słonka?

Czy z rękawa wypuściłaś już skowronka?

.

.

Warsztaty „Energia odnawialna” w Granatowych Smokach 15.03.2024.

Na warsztatach pan Kamil opowiedział nam o różnych źródłach energii: nieodnawialnej (węgiel, paliwo, gaz) i odnawialnej (energia słoneczna, woda, wiatr). Dowiedzieliśmy się też jakie są sposoby pozyskiwania energii, a także jak tę energię oszczędzać. Braliśmy udział w ciekawych doświadczeniach, można było też pojeździć samochodzikiem napędzanym energią prawie słoneczną – słońce zastąpiliśmy lampką. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

.

.

Dzień Kobiet w Granatowych Smokach 08.03.2024.

Nasze Granatowe Chłopaki wspaniale się dzisiaj spisali. Mimo że jeszcze mali, to serduszka mają wielkie. Z pomocą rodziców uczcili dzisiejsze święto naszych małych pań – każda dziewczynka otrzymała od chłopców drobny upominek, różyczkę i co najważniejsze – piękny uśmiech i życzenia.

Dziękujemy!!!

.

.

Wizyta Strażników Miejskich 07.03.2024.

To bardzo ważne, aby być bezpiecznym na drodze. Wspólnie ze Strażnikiem Miejskim przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, najważniejsze znaki drogowe oraz jak prawidłowo przechodzić przez ulicę.

.

.

W czasie warsztatów zaproszony pan fotograf opowiedział nam o swojej pracy. Dzieci poznały budowę i działanie aparatu fotograficznego. Miały też okazję same wykonać zdjęcie swojej ulubionej zabawki. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowe zdjęcie.

.

.

Warsztaty biblioteczne 15.02.2024.

Wizytę w bibliotece można zaliczyć do udanych. Dzieci wysłuchały opowiadania o ptakach, oglądały różne książki o zwierzętach, dowiedziały się, jak pomagać zwierzętom w czasie zimy. Na koniec wykonały pracę plastyczną „Karmnik”.

.

.

Bal karnawałowy 07.02.2024.

W karnawale, w karnawale dookoła wielkie bale!

Gdy orkiestra pięknie gra, dobry humor każdy ma!

Bal maskwy, bal maskowy jest naprawdę pomysłowy.

Można przebrać się za jeża, Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy, Zorro w czarnej masce tańczy.

I Smerfetka razem z nim, nie wiadomo kto jest kim…

.

.

Dzień Babci i Dziadka w Granatowych Smokach – 22.01.2024.

Jaki dzisiaj dzień wesoły najprawdziwsze święto!
Widzę Babcię tak szczęśliwą pięknie uśmiechniętą.

Dziadek taki elegancki pięknie ogolony,
To dla Babci – mojej Babci, czyli swojej żony.

Bo okazja jest dziś rzadka
Mamy dzień Babci oraz dzień Dziadka,

A Babcia i Dziadek najlepsi w świecie!
Wszystkim to powiemy, bo wy o tym nie wiecie!

.

.

Wycieczka Granatowych Smoków do Kopalni Soli w Bochni – 16.01.2024.

Dnia 16.01.2024 roku Granatowe i Zielone Smoki wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. W tym dniu mocno padał śnieg i autokar troszkę się spóźnił, ale dotarliśmy na czas. W kopalni dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Zagadkowa Kopalnia”. W czasie zwiedzania kopalni chodziły tymi samymi chodnikami, którymi dawniej poruszali się górnicy. Poznały ich ciężką pracę, dowiedziały się dlaczego i w którym roku powstała kopalnia. Kiedyś sól była cenna i bardzo droga. W wydobyciu soli górnikom pomagały konie, które mieszkały w kopalni. Górnicy dbali o swoich pomocników i zapewniali im wszelkie wygody, bo wiedzieli, że dla tych zwierząt jest to trudne życie. Dzieci poznały też górnicze pozdrowienie – „Szczęść Boże” i wiele legend związanych z kopalnią. Po każdym etapie kopalnianej podróży dzieci odgadywały zagadki o kopalni i za to dostawały fragment puzzli. Gdy zdobyły wszystkie, ułożyły je wspólnie. To była ciekawa wycieczka!

.

.

Wigilia w przedszkolu – 22.12.2023.

Jak niewiele nam potrzeba,

by przytulić się do nieba.

Zdrowia, szczęścia, bliskich blisko

i miłości ponad wszystko.

Wyjątkowych Świąt!

.

.

Świąteczne warsztaty z Rodzicami – 19.12.2023.

Jak najjaśniej świeć choinko
Małym córkom, małym synkom,
Dużym tatom, mamom bliskim,
Świeć choinko, świeć nam wszystkim!

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

.

.

Dzień Guzika w Granatowych Smokach – 12.12.2023.

12 grudnia swój wielki dzień mają guziki. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca w roku, a guziki liczone są tuzinami lub grossami, na które przypada 12 sztuk.

Nikt nie wie, kto wynalazł guzik. Mógł on pojawić się już w 2000 roku przed naszą erą. Ale kiedy się pojawił, był on po prostu dekoracją, po prostu coś ładnie naszytego na ubrania. Potem, około 3000 lat później ktoś w końcu wymyślił dziurkę guzika i guziki nagle przydały się.

Guziki służą do zapinania ubrań. Ale dzisiaj okazało się, że mają one wiele innych interesujących zastosowań…

.

.

Wyjazd do Szkoły Muzycznej na Koncert Mikołajkowy – 07.12.2023.

Nasze Smoki miały dzisiaj okazję obejrzeć występy uczniów Szkoły Muzycznej przy ul. Józefińskiej w Krakowie. Zaprezentowane zostały różne formy muzyczne (utwory operowe, jazzowe), taniec. Dzieci miały okazję pogłębić wiedzę na temat różnych instrumentów muzycznych, takich akordeon, ksylofon.

.

.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem – 06.12.2023.

Mikołaju Święty – dziękujemy za prezenty!

.

.

Granatowe Smoki robią łańcuch na choinkę – 05.12.2023.

Zrobiliśmy taaaaki długi łańcuch!!! Najdłuższy na świecie!

.

.

Warsztaty świąteczne z Leśną Polaną – 04.12.2023.

Ależ się dzisiaj działo! Pan prowadzący warsztaty rozmawiał z dziećmi na temat przygotowania się zwierząt do zimy, pokazał przy tym różne zwierzęta, wytłumaczył, co to jest łańcuch pokarmowy. Dzieci skakały po śladach, tropiły, odbijały ślady zwierząt na piasku, odgadywały czyje tropy znalazły – za to dostawały pamiątkowy brelok. Miały też okazję nauczyć się, jak należy przygotować pokarm dla ptaszków w kulce – taki do powieszenia na przykład na gałęzi. No naprawdę działo się!

.

.

Granatowe Smoki dokarmiają ptaki. Zimowe zabawy na śniegu – 04.12.2023.

Przyszła Zima biała, śniegu nasypała!!!

.

.

Dzień Pluszowego Misia – 24.11.2023.

Proszę Państwa – oto MIŚ!

.

.

Warsztaty z Żyrafą Olą „Porozumienie bez przemocy” – 21.11.2023

Bez względu na to, ile mamy lat, wszyscy potrzebujemy empatii i akceptacji czyli otwartości na nasze potrzeby i gotowości do wysłuchania tego, co mamy do powiedzenia. Można się tego nauczyć – porozumienia bez przemocy. Przekonaliśmy się o tym podczas zajęć z sympatyczną Żyrafą Olą, która – jak wiadomo – ma największe serce spośród wszystkich ssaków lądowych. Nauczyliśmy się, w jaki sposób rozmawiać i rozwiązywać konflikty. Język żyrafy to język empatii i serca, opiera się bowiem na rozpoznawaniu uczuć i potrzeb – swoich oraz drugiej osoby – i na otwartym ich wyrażaniu.

.

.

Wspólna praca dzieci i rodziców – wykonanie plakatu informacyjnego – 20.11.2023.

Granatowe Smoki kochają zwierzęta i nie jest im obojętny ich los. Dlatego wraz z rodzicami wymyśliły akcję pomocy zwierzętom mieszkającym w schronisku. Postanowiły zorganizować zbiórkę kocy, materacy i innych tego typu rzeczy, aby zwierzętom w czasie nadchodzącej zimy było choć trochę cieplej. Wspólnie z rodzicami wykonały plakat informacyjny dotyczący zbiórki potrzebnych rzeczy.

Dziękujemy w imieniu zwierząt!

.

.

Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Zdrowe dzieci”. Chcemy, aby ten projekt zaowocował zmianą nawyków – między innymi żywieniowych u dzieci, by owoce i warzywa były dla nich codzienną przyjemnością. Aby tak się stało trzeba współpracy całego środowiska dziecka. Jeśli dorośli wokół zmienią swoje nawyki, droga dziecka do zmiany będzie skuteczniejsza i przyjemniejsza. Bo cudownie jest robić ciekawe rzeczy razem.

Na dzisiejszych zajęciach Granatowe Smoki wraz z Detektywem Witaminką szukały mistrza wśród owoców i warzyw. Wybór był trudny, bo wszystkie są wartościowe i smaczne.

.

.

Teatrzyk „Bajka o Smoku Wawelskim” – 16.11.2023.

Legendę o Smoku Wawelskim zna chyba każdy. My oczywiście też ją dobrze znamy, ale dzisiejszy teatrzyk przedstawił nam ją w trochę innym świetle. Dzielny Dratewka wraz ze swoim przyjacielem Potworkiem i z naszą pomocą pokonał smoka i uratował królestwo. Pomagaliśmy mu, jak tylko umieliśmy. I udało się!

.

.

Udział w akcji „Szkoła do hymnu!” – 10.11.2023.

W tym roku Święto Niepodległości świętowaliśmy dzień wcześniej – w piątek. Po uroczystym zaśpiewaniu Hymnu Polski, dokładnie o godzinie 11.11, rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych. Granatowe Smoki zaśpiewały piosenkę „Serce w plecaku”.

Tak jak co roku, uczestniczyliśmy w warsztatach „Mały ratownik – pierwsza pomoc przedmedyczna”. Nieraz najtrudniejsze w pierwszej pomocy jest przełamanie się, zdobycie na pierwszy krok. Im częściej powtarzane są ćwiczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że kiedy naprawdę stanie się coś złego, nasza reakcja będzie automatyczna. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę i uświadomienie, że drugiemu człowiekowi należy pomóc. Dlatego ćwiczymy już od małego!

.

.

Warsztaty stomatologiczne „Smok Bartek u dentysty” – 25.10.2023.

Dzisiaj wzięliśmy udział w warsztatach stomatologicznych, które przeprowadziła pani Diana. Wraz ze Smokiem Bartkiem pokazała dzieciom przebieg wizyty u dentysty. Rozmawiała też z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się i zgubnych skutków jedzenia słodyczy powodujących próchnicę. Następnie, po zapoznaniu dzieci z materiałami i sprzętem dentystycznym, każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy stomatolog,  ćwicząc na modelu szczęki szczotkowanie zębów oraz zakładanie i utwardzanie plomby. Po zaliczeniu praktycznego treningu, wszystkie przedszkolaki w nagrodę otrzymały dyplomy i niespodzianki, które mają im przypominać o codziennym dbaniu o swoje zęby i systematycznych wizytach kontrolnych u dentysty.

.

.

Wyjazd do Kina Kijów na przedstawienie „Piotruś Pan” – 19.10.2023.

Dzieci pojechały dzisiaj do Kina Kijów na przedstawienie „Piotruś Pan”. Spektakl bardzo nam się podobał, dzieci wróciły pełne wrażeń i pozytywnych emocji. Ogromne wrażenie wywarła na nas sceneria oraz aktorzy.

.

.

Występ z okazji Dnia Nauczyciela – 16.10.2023.

Nauczyciel dobrze wie, jak wesoło uczyć się.

Nauczyciel dobrze wie, że nauka to zabawna sprawa.

Nauczyciel dobrze wie, ile w głowie zmieści się

Nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa!

W tym roku Granatowe Smoki przygotowały występ z okazji Dnia Nauczyciela. Dzieci włożyły całe swoje małe – ale wielkie duchem serduszka w każdą część uroczystości.

Dziękujemy!

.

.

Robotyka – Granatowe Smoki – 13.10.2023.

Robotyka w przedszkolu jest połączeniem wiedzy o technice z dobrą zabawą. Spotkania takie dostosowane są do małych uczestników, którzy pierwszy raz mają kontakt z programowaniem i budowaniem robotów. Młodzi  robotycy uczą się konstruowania najprawdziwszych robotów za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanych klocków.

.

.

Granatowe Smoki uczestniczą w akcji „Sprzątanie Świata” – 04.10.2023.

Dzieci z naszego Przedszkola uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Granatowe Smoki z chęcią i radością włączyły się do akcji, chcąc jak najdokładniej posprzątać naszą Ziemię – a przynajmniej najbliższą okolicę.

Wyruszając na akcję przedszkolaki otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Całe przedsięwzięcie odbyło się w formie zabawy, choć dzieci nie kryły zakłopotania faktem, że zebrały sporo śmieci.

Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska, dlatego warto ją promować.

.

.

Teatrzyk „Podróż batyskafem. Misja Skratek” – 02.10.2023.

Dzisiaj gościliśmy aktorów z Wodociągów Miasta Krakowa. obejrzeliśmy przedstawienie „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek”. Z kanałów krakowskich od jakiegoś czasu dochodzą niepokojące pomruki i zawodzenia. W Wodociągach Miasta Krakowa podejrzewa się, że może to mieć związek ze Smokiem, który przed wiekami utknął w podwawelskich lochach i z czasem przedostał się do miejskich kanałów. Misji badawczej podejmują się naukowiec Dziadek Tadek i jego żądny przygód wnuczek Olek. W trakcie poszukiwań napotykają na niespodziewane przeszkody – co kryją kanały i dlaczego Smok nie może się z nich wydostać?

Przedstawienie to w ciekawy i dowcipny sposób poruszają problem śmieci nieodpowiedzialnie wyrzucanych do kanalizacji.

.

.

Dzień Chłopaka – 29.09.2023.

Z okazji Dnia Chłopaka, nasze kochane dziewczynki wraz z rodzicami przygotowały chłopcom miłą niespodziankę – eleganckie krawaty i słodki upominek.

Dziękujemy!!!

.

.

18 września Zielone i Granatowe Smoki pojechały do Rożnowa, gdzie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez pana Piotra – leśnika z „Leśnej przygody”. Pokonując przygotowaną leśną ścieżkę, dzieci z bliska poznawały świat zwierząt, grzybów oraz roślin. Rozpoznawały odgłosy zwierząt. Wysłuchały wielu ciekawostek o mieszkańcach lasu. Brały udział w zabawie tropiącej, dzięki której miały możliwość rozpoznawania śladów leśnej zwierzyny. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie otrzymały drzewka – Jadwigę i Kraka, które posadzimy w naszym ogrodzie. Dzieci mogły poćwiczyć strzelanie z łuku, pomalować buzię i zamienić się na chwilkę w jakieś leśne zwierzę. Po zajęciach mogliśmy posilić się pyszną kiełbasą z ogniska, zjeść owoce. Ciekawa i przekazywana w atrakcyjny sposób nauka, przeplatana wieloma angażującymi zabawami przyrodniczo – ruchowymi dała dzieciom wiele radości i na pewno wzbogaciła ich wiedzę.

.

.

Szanowni Rodzice,

25 maja 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy o ochronie danych osobowych (RODO). Samorządowe Przedszkole Nr 135 im. Księcia Kraka w Krakowie, szanując prawo do prywatności Rodziców, Opiekunów Prawnych i Państwa dzieci, podejmuje działania mające na celu zabezpieczenie  danych osobowych przy równoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu świadczonych przez nas usług. W związku z tym wprowadzamy zmiany w funkcjonowaniu przedszkolnej strony internetowej, w szczególności w zakresie zamieszczania właściwych informacji i zdjęć w przedszkolnej Galerii.

Z poważaniem

Jolanta Gorlewicz-Bąk
Dyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 135 im. Księcia Kraka
w Krakowie